Питання юристу

 Адміністративна відповідпальність . ст.89 "Жорстоке поводження з тваринами"

Жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, завдання побоїв або вчинення інших насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань і не спричинили тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин, -

тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Ті самі дії, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, пропаганда жорстокого поводження з тваринами -

тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Насильницькі дії стосовно тварин, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, -

тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Стаття 299. Жорстоке поводження з тваринами

1. Жорстоке поводження з тваринами, що відносяться до хребетних, у тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій -

караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, -

караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені з особливою жорстокістю або у присутності малолітнього чи неповнолітнього, або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, -

караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

{Стаття 299 в редакції Закону № 2120-VIII від 22.06.2017}

 

Відповіді на найбільш типові питання:

    

Питання : На кого покладено притягнення до відповідальності за жорстоке поводження з тваринами?

Відповідь: На  органи поліції та суди.  Тобто в кожному випадку жорстокого поводження з твариною слід викликати поліцію. 

 

Питання:  Я став свідком жорстокого поводження з твариною, що мені робити?

Відповідь:  Для того щоб Ваші дії  були правильними і ефективними Вам потрібно знати, що відповідальність за жорстоке поводження з тваринами є двох видів: адміністративна (стаття 89 Кодексу України про адміністративну відповідальність) та кримінальна (ст. 299 Кримінального кодексу України). 

Важливо розуміти, що основною відмінністю у цих видах відповідальності є ступінь заподіяння шкоди тварині.  Тобто якщо тварина внаслідок жорстокого поводження з нею залишилась фізично неушкодженою, тобто живою, а органи та частини її тіла чи їх функції не постраждали  - наступає адміністративна відповідальність (ст. 89 КУпАП)

Якщо ж тварина втратила частину тіла або орган або їх функції  або ж загинула – наступає кримінальна відповідальність (ст. 299 КК України)

Таким чином, в залежності від наслідків жорстокого поводження з твариною, повинна наступати адміністративна або кримінальна відповідальність. На практиці це виглядає так, що якщо тварина неушкоджена, поліція повинна скласти протокол про адміністративне правопорушення на винну особу за статтею 89 КУпАП, який потім буде скеровано до суду для його розгляду та притягнення винного до відповідальності.  Якщо ж тварина загинула або скалічена – поліція порушує кримінальне провадження з ст. 299 КК України та проводить дізнання або досудове слідство.

 

    Отже, якщо Ви стали свідком жорстокого поводження з твариною Вам слід викликати поліцію або звернутись самостійно у відділ поліції по місцю вчинення правопорушення з відповідною усною або письмовою заявою, зразки якої розміщено на сайті.  

   

Питання: Якщо я побачив відеозапис  жорстокого поводження з твариною в соціальних мережах, що я можу зробити?

Відповідь: Слід звернутись в органи  поліції з відповідною заявою, зразки якої містяться на сайті  з обов’язковим посиланням на відеозапис в Інтернеті.

 

Питання: Я маю бажання звернутись з заявою до органів поліції про факт жорстокого поводження з твариною. Чи має право поліція відмовити мені в прийнятті такої заяви під тим приводом, що про цей факт уже прийнято заяву від іншої особи?

Відповідь: Ні, поліція не має право відмовити в прийнятті заяви. Будь-яке звернення повинно бути прийняте та зареєстроване,  а заявнику видане талон-повідомлення з відповідним номером, що є підтвердженням реєстрації звернення.    

 

Питання: Що робити якщо поліція зареєструвала звернення однак жодних дій тривалий час не робить?

Відповідь: Бездіяльність поліції може бути оскаржена до органів прокуратури з метою вжиття заходів прокурорського реагування або до суду.   

 

Питання: Як вилучити тварину у господаря якщо він систематично знущається з неї?

Відповідь: У випадку  наявності доказів жорстокого поводження з твариною, потрібно звернутись до поліції,  яка повинна виїхати на місце та скласти на винну особу протокол   про вчинення адміністративного правопорушення за ст. 89 КУпАП. При складенні цього протоколу поліція вправі вилучити тварину та передати її на відповідальне зберігання фізичній або юридичній особі за її згодою до прийняття кінцевого рішення  судом. В подальшому суд, при розгляді протоколу  по суті,  вправі ухвалити рішення про конфіскацію тварини. 

 

Питання: Чи є різниця між вчиненням жорстоким поводженням щодо власної тварини та жорстоким поводженням стосовно безпритульної тварини?

Відповідь: Ні, жодної різниці в контексті відповідальності за жорстоке поводження з твариною не має. Відповідальність наступає однакова незалежно від приналежності тварини.